Artyści Kaliscy
English

O Projekcie

Strona internerowa "Artyści Kaliscy" powstała w ramach obchodów Kalisz - Feniks 1914-2014. Celem projektu jest ukazanie ciągłości życia artystycznego w Kaliszu poprzez utworzenie zasobu biogramów prezentujących sylwetki i dokonania artystów różnych dziedzin - malarzy, rzeźbiarzy, grafików, fotografików, architektów, którzy na przestrzeni różnych epok, a także współcześnie tworzyli i tworzą w Kaliszu i dla Kalisza.

Życie twórców i ich dzieł, splecione było z miastem, dzieliło jego dramatyczne losy. Barbarzyńskie zburzenie Kalisza podczas I wojny światowej, przyniosło śmierć ludziom i zniszczenie ich materialnego i intelektualnego dorobku. Mieszkańcy nie pozwolili unicestwić miasta i z ogromną determinacją przystąpili do jego odbudowy. Kalisz podniósł się z ruin, zachowując ciągłość tradycji artystycznych.

W ramach projektu pragniemy uhonorować zarówno artystów których dzieła ucierpiały wskutek zniszczenia Kalisza w 1914 roku, jak i tych, którzy pracowali nad odbudową, także intelektualną miasta.

Projekt jest w całości finansowany z budżetu Urzędu Miasta Kalisza. 


Koncepcja i redakcja strony internetowej: Dr Małgorzata Kaźmierczak

Zespół redakcyjny:   Dr Ewa Andrzejewska, Dr Iwona Barańska, Dr Ryszard Bobrow, Dr Natalia Czekalska, Anna Dobaczewska, Karolina Leśnik, Magdalena Dworak-Mróz

Tłumaczenie: Magdalena Dworak-Mróz

Korekta w j. angielskim: Anne Seagrave

Zdjęcia:  Dr Ewa Andrzejewska, Dr Natalia Czekalska, Maria Czyżak, archiwum Otwarta Zachęta, archiwa artystów.

Projekt graficzny strony: Zafado

Webmaster: Adrian Kempa 

Ostatnio dodane

Powrót na górę strony